7 Adımda Mutlu Bir Evlilik

Posted by on Aralık 27, 2012 in 7 Adımda Mutlu Bir Evlilik | 0 comments

7 Adımda Mutlu Bir Evlilik

7 Adımda Mutlu Bir Evlilik

Kayalar kadar sağlam bir evliliğe sahip olmayı kim istemez. Her türlü ilişkiye yardımcı olacak ve bilimsel olarak gerçekliği ispatlanmış 7 adımı, 7 adımda Mutlu Bir Evlilik yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Mutlu bir evliliğin sırrı nedir? İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre bu sır, günde dört kez sarılmaktan, haftada iki geceyi konuşmaktan ve ayda üç kez evi temizlemekten geçiyor.

Bu araştırmaya kendi isteği ile  katılan 4000 çiftten yüzde 98’i kendilerini “çok mutlu” olarak tarif ediyor. Yüzde 94’ü kendi ilişkilerinin çevrelerindeki diğerlerine kıyasla daha güçlü bağlara sahip olduğuna inanıyor. Anlaşılan o ki, çalışma bu yöntemi takip eden çiftlerin birlikte devam etme şanslarının yükseldiğini ortaya koyuyor.

1. Sarılın – günde dört kez :

“Tüm vücut teması ile sarılmak, sarıldığınız kişiye karşı bir bağ oluşturmanızı sağlayan endorfini salgılatıyor” diyor psikolog Sally Anne Cormack. “Buna ilaveten sarılma anında eşinizin sizin özel alanınızı işgal etmesine izin veriyorsunuz. Bu da aranızdaki mahremiyeti ve iletişimi güçlendiriyor” ama duygulara kapılmamanız konusunda da uyarıyor, “Sarılmalar her zaman sevişmenin başlangıcı değildir. Sadece size kendinizi rahat hissettirecek saf bir bağ kurmak amaçlı olmalıdır. Cinsellik olmadan fiziksel sevgi göstermek önemlidir.”

Bunu ağırdan alarak yapın. Eğitim psikoloğu Ludwig Lowanstein “bazı insanlar ilişkilerinde uzun süre önce yitirdikleri için fiziksel bağın etkilerini çok zor yakalarlar” diyor. Bu gibi durumlarda işe koltukta yan yana oturarak başlayın. Sonraki adımda elele tutuşun. En sonunda da sarılın. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar doğal gelmeye başlayacak. Bunu  bir alışkanlık haline getirmek, beyniniz bunu içgüdüsel olarak yapıncaya dek sürdürmekle mümkün.

2. Konuşma Hazırlayın – haftada bir yada iki kez :

Psikolog Sally Anne Cormack diyor ki, “Uzun süren ilişkilerde iletişimi kaybetmek çok daha kolay. Çünkü zaten eşinizin herşeyini bildiğinize inanıyorsunuz ve bu inanış iletişiminizi baltalıyor. Ama insanların istekleri ve görüşleri değişkendir. Eğer konuşmak için zaman yaratmazsanız, nasıl olup bittiğini anlamadan eşiniz tanımadığınız bir haline gelebilir. birbirinizin hayatlarında nelerin yeni olduğuna dair düzenli konuşmalar yapmayı alışkanlık haline getirirseniz aranızdaki bağ hiçbir zaman kopmaz.”

Bunu aranızda bir kural haline getirerek yapın. Haftada en az iki geceyi sohbet ederek geçirmeyi alışkanlık haline getirin ve eşinizle konuşurken mutlaka göz teması kurun. Göz teması kurarak ve en az iki dakika anlatarak konuşun. Daha uzun tutabilirseniz daha iyi.

3. Sessiz Geceler – haftada iki kez:

Doktor Lowanstein’e göre araya başka bir konu yada başka insanlar almadan haftada iki gecenizi tamamen birbirinize adayarak geçirmeniz önemli. Birbiri ile rahat hissetmek ilişkideki bağları kuvvetlendiriyor. Eşler birbirlerine güvenebileceklerini bilirler. Bu mutlu bir ilişki sürdürmenin besleyici ve etkili bir yoludur.

Sessizliğin tatını çıkartın. “Her zaman mutlaka konuşmak zorunda değilsiniz. Kimi zaman sadecebirlikte yanyana oturmak bile aranızdaki samimiyeti oluşturmaya yetebilir” diyor Doktor Lowanstein.

4. Randevulaşın – en azından iki haftada bir :

“Düzenli randevular çiftlerin bağ kurmasında büyük önem taşıyor” diyor ilişki uzmanı Jane Hall. İlişkinize yenilik katmak serotonin seviyenizi artırır. Bu beyniniz için sizin ilk aşık olduğunuz zamanki kimyasal etkiyi oluşturur. Yani eşiniz ile yeni deneyimler yaşamak, her ikinizinde iyi duygular hissedip ilişkinize ve birbirinize bir bağ oluşturmanızı sağlar.

Bunu yaparken yaratıcı olun. İlişkinize yeni deneyimler katmak her zaman para ile ilgili değildir. Tabi ki şehre yeni açılan meşhur bir restorana da gidebilirsiniz. Ama araştırmalara göre daha önce hiç yapmadığınız şeyleri birlikte yapmak daha kuvvetli bir bağ oluşturmanızı sağlıyor. Dağ yürüyüşü ya da kampa gitmek gibi örneğin.

5. Romantik Jestler Yapın – ayda üç kez :

“Romantik jestler her iki tarafında işine yarar ve ilişkide güveni geliştirir” diyor Humaneed ilişki danışmanlığı şirketinin direktörü Christopher Dawson. “Karşı taraftan bir jest gören taraf iyi hisseder, çünkü eşi tarafından düşünüldüğünü ve kendisi için bir şey yapıldığını fark eder. Jest yapan taraf da iyi hisseder, çünkü sevdiği insanı mutlu etmiştir.”

Ancak iş romantizme geldiğinde kadın ile erkek arasındaki farkı iyi ayırt etmek lazım. Erkekler genelde daha pratik şeyleri tercih ederler. Eğer sizin arabanızın lastiklerini değiştiriyorlarsa yada çöpü dışarı atıyorlarsa bu aslında sizin için bir şeyler yapma çabasıdır. Bunlar ilk bakışta küçük şeyler gibi görünse de bunları sizin ilişkinizde rahat hissetmeniz ve ona güvenebileceğinizi göstermek için yapar. Daha romantik ne olabilir ki?

Büyük jestler olmasa da onun sizin için yaptığı küçük şeyleri de taktir etmeyi öğrenin. “Çoğu zaman küçük şeylerin anlamı göründüğünden çok daha büyüktür” diyor Dawson.

6. Evi Temizleyin – ayda üç kez :

“Bu birbirinize saygı duymakla ilgilidir” diyor Dawson. “Bunu yaparak eşinize onunla birlikte hoş bir yerde yaşamak istediğinizi, ilişkinize ve mutluluğunuza değer verdiğinizi ve bunu sürdürmek için ortaya koyduğunuz çabayı göstermiş olursunuz.”

Bu işi sırayla yapın. Evin işlerini sürekli bir kişinin yapması, bütün yükün onun omuzlarında olduğunu hissetmesine sebep olur. Eğer birbirinize yardım ederseniz bu ikinizin de ilişkiye eşit derecede değer verdiğinizi gösterir.

7. Ayrı Yapılan Programlar – en azından ayda bir kez :

Doktor Cormack’a göre ilişkinin içinde her iki tarafında kendi kişiliğini kaybetmemesi için bu oldukça gerekli. Ayrı zaman geçirmek size ve eşinize birbirinizin dışında bir destek sistemi sağlar. Ayrıca size üzerinde konuşabileceğiniz konular yaratır. Aynı zamanda kendi sosyal çevrelerinizin olması hem sizi hemde eşinizi bir diğerini garanti görmekten alıkoyar.

7 Adımda Mutlu Bir Evlilik yazımızın sonuna geldik. Evliliğinde yada ilişkisinde sorunlar yaşayan okuyucularımıza bunların yanı sıra Kocanın Kalbine Gir E-kitabını okumalarını tavsiye ediyoruz. Evlilikte iletişimin önemi, iletişim yanlışları gibi kolayca düzeltilebilecek ama farkında bile olmadığımız bir çok konuda size yol gösterecek bir rehber kitap. Kocanın Kalbine Gir E-kitabını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Konular:

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir