Ayrılmak Kolay mı?

Posted by on Aralık 13, 2012 in Ayrılmak Kolay mı? | 0 comments

Ayrılmak Kolay mı?

Ayrılmak Kolay mı?

Bir çok insan ilişkisinde çözümü zor görünen sorunlarla karşılaştığında ayrılığı bir kaçış olarak görür. Ama ayrılmak kolay mı? Şiddetli geçimsizlik diye yeni bir bahane çıktı ortaya. Merak ediyorum bizim annelerimiz babalarımız nasıl şiddetle geçinmişlerdi?

Tabi ki onların dönemiyle bizim yaşadığımız dönem arasındaki fark kelimelerle tarif edilmez. Aile baskısı, mahalle baskısı derken, yuva yıkmaktansa dertlerini içlerine atıp sürdürmüşler yaşantılarını. Benim annem bir kayınvalide hikayeleri anlatır, yenilir yutulur gibi değil. Düşünüyorum, ben olsam boşardım adamı diyorum. Ama annem babama hala büyük bir sevgi ile bağlıdır. Onları izleyince anladım ki, görücü usulü de olsa, severek de olsa, birlikte zorluklar atlatılmadan o kuvvetli bağ oluşmuyor çiftlerin arasında..

Evlilik Sorunları

Şimdilerde ne kadınlar ne erkekler sıkıntı çekmeye tahammül edemiyorlar. Eskiler ya ev ev üstüne gelin giderken yada evlenirken bir döşek ve bir kap kacaktan başka bir şeyleri olmazken, şimdi evlenen çiftlere bakıyoruz her şeyimiz tastamam olsun diye uğraşıyorlar. Evlenirken krediler alınıyor, borçlara giriliyor. Zaten evliliğin ilk kıyametleri de bu ödemeler sıkıştırınca kopmaya başlıyor. Zaman çok değişti, şimdiki gençlerin hiç bir şeye ne tahammülü ne sabrı var. Her şeye bir çırpıda sahip olunca ellerindeki hiçbir şeyin kıymetini bilemiyorlar aslında.

ipleri koparmak

Hiç bir güzel şey sıkıntısını çekmeden gelip öylece kucağınıza konmaz. İyi bir şey olsa koca değil gonca denirdi demiş atalarımız. Biraz mübalağa etmişler aslında, hani o kadar da kötü bir şey değil ya bu adam. Hayat arkadaşınız olarak seçtiğiniz, sizi koruyan kollayan adamdan bahsediyoruz. İlk günlerde her şey iyiydi güzeldi de ne oldu aranızda soğuk rüzgarlar esiyor şimdi.

Boşanmak en kolayı. Her şeyi arkanızda bırakıp çeker gidersiniz, hayatınıza yeni bir sayfa açarsınız. Ama sürdürmek, o zor olan, yıllar sonra değer kazanacak ve paha biçilmez olacak. Elbette zor günleriniz, sıkıntılarınız, geçinemediğinize inandığınız zamanlarınız olur. Bu iki yabancı insanın birbirine alışma sürecinde atlatılacak en doğal sorunlar. Ve Allah daha büyük dert keder vermesin, gerçekten bir sorun yaşadığınızı düşünün, bir sağlık sorunu ile uğraştığınızı düşünün mesela.. Bunun yanında sizin büyüttüğünüz iletişim sorunlarınız ne kadar küçük kalıyor değil mi?

Gerçekten kötü bir zamanınız olsa, yanınızda olacak insan yine eşiniz. Elinizi tutacak olan, size dayanma gücü verecek olan insan hep o olacak. Tabi siz ilişkinize şans verirseniz. Silip atmak öyle kolay ki, çok kolay olduğu için bu kadar insan boşanıyor zaten. Kolaya kaçıyorlar. Hayatı birlikte omuzlamak zor olanı. İster evlenmiş olun ister daha flört aşamasında olun bu ilişkiye verdiğiniz bir emek var, ve zor olanı bu emeğe sahip çıkmak.

Mutlu Evliliğin Sırrı

İşte mutlu evliliğin sırrı da bu. Emeğinize sahip çıkmak. Emek illa sırtında taş taşımak, çalışıp eve para getirmek demek değil. Emek onu düşünerek sevdiği yemeği yapmaktır kimi zaman, gece kalkıp üstünü örtmektir, klozetin kapağını kapatmaktır ya da.. Emeği hep büyük şeylerde ararız, ama asıl emek incelikli iştir. Biz büyüklere bakarken küçük ayrıntıları kaçırıyoruz hep. Bir düşünün bakalım, eşiniz sizin için ne incelikler yaptı ne emekler harcadı. Tabi ki sizde onun için. Onunla yaşamaya alışmak için hangi alışkanlıklarınızdan vazgeçtiniz, o da sizinle yaşamaya alışmak için tabi.

Erkekler yuvalarına kadınlardan daha bağlıdır aslında. Özellikle son dönemde öyle olmaya başladı. Boşanma yüzde 10 erkeğin kararıyla oluyorsa yüzde 90 kadının kararı etkili. Yani kadın boşanmayı kafasına koymadıysa öyle yada böyle o evlilik yürüyor. Çünkü erkek düzene, sabitliğe daha kolay alışıyor. Geleceği bir evi, evinde kadını olmasına alışmış adam, o düzeni kolay kolay bozmak istemez. Ancak kadın geçimsizliğin önüne geçmek istemezse, iş boşanmaya kadar gider.

Sevgili hanımlar, burada iş size düşüyor. Ayrılmak o kadar kolay mı? Yuvayı dişi kuş yaparmış derler ya, o hesap. Ne kadar dağıldıysanız dağılın, siz isterseniz, toplanır. Ne kadar kötü olursanız olun, siz isterseniz eğer, düzelir. Tüm yapmanız gereken eşinizle daha doğru iletişim kurmaya çalışmak. İki insanın birbirini anlamasının bir çok yolu vardır. Eğer hala başarılı olamadıysanız, doğru yolu henüz denememiş olabilirsiniz. Bu konuda size rehberlik edebilecek bir kitap kısa süre önce yayınlandı. Kocanın Kalbine Gir E-kitabı ilişkisinde sorunlar yaşayan kadınlara eşleri ile doğru iletişim kurmanın, ilişkilerini istedikleri şekilde düzene sokmanın ve kurtarmanın sırlarını anlatıyor. Sizde geçimsizlik tuzağına yakalandığınızı düşünüyorsanız, bu kitabı okumanızı ve eşinizle iletişiminize tamamen başka açılardan bakmayı öğrenmenizi tavsiye ederim. Gelecek yazımda görüşmek üzere…

Benzer Konular:

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir