Evlilik Terapisti

Posted by on Aralık 11, 2012 in Evlilik Terapisti | 0 comments

Evlilik Terapisti

Evlilik Terapisti

Bireysel terapi çalışmalarının çiftlerin sorunlarına yeteri kadar faydası olmadığı fark edildikten sonra, terapistler sorun bir ilişki sorunu olduğu için terapiye her iki tarafında katılmasını daha verimli bularak çift terapisi yada evlilik terapisi dediğimiz çalışmalara başladılar. Bu çalışmanın çok uzun değil sadece 30 yıla dayanan bir geçmişi var.  Evlilik terapisti, iki farklı kişinin “evlilik” dediğimiz ortak alanlarında yaşadıkları sorunları çözmeye odaklı çalışır.

Bu nedenle evlilik terapisi almaya karar verdiyseniz, buna eşlerin her ikisininde katılımı esastır. Ancak zaman ne kadar ilerlerse ilerlesin ve toplum istediği kadar modernleşin, bir çoğumuz eşimizi bir terapiste götürmeye ikna edemeyiz. Özel hayatını elaleme anlatmak diye nitelendirdikleri evlilik terapisinden çoğu erkek kaçınmak için elinden geleni yapar. Zaten evliliğiniz terapiste gitmeyi düşündürecek kadar sıkıntılı bir duruma geldiyse  bu konuda ısrarcı olmanız da yapıcı sonuçlar getirmeyecektir.

Evlilik Problemleri Nasıl Çözülmeli?

Evlilik birbirinden tamamen farklı iki insanın aynı yaşam alanını paylaşmaya başlamasıdır. İlk bir kaç yıl adaptasyon sürecidir ve sorunlar genelde bu yıllarda çıkar. Boşanmaların, evliliğin ilk 3 ila 5 yılı arasında gerçekleştiğine dair istatistiksel sonuçlarda bunu doğrular niteliktedir. İlk yıllar içerisinde aşkın tazeliği bir çok sorunu çözmenize yardım edebildiği gibi, aşkın gözü kördür deyişini doğrularcasına görmezden gelmenize de yardım edebilir.

Sevgi ile sorunlarınızı çözme yoluna gidebiliyorsanız ne ala. Ancak görmezden gelme yolunu seçtiyseniz, şundan emin olun ki görmezden geldiğiniz her şey ilerde artık isteseniz de gözardı edemeyeceğiniz sorunlar olarak karşınıza çıkacaktır. Evlilikte meydana gelen problemleri çözmenin tek bir temel çaresi var. O da eşinizle olan sağlıklı iletişimi kaybetmemek. Çünkü ortada bir sorun varsa, mutlaka bir çözüm de vardır. Ancak iletişim kurmazsanız, çözümün etrafında döner durur ama ona asla ulaşamazsınız. Bugün boşanma yolunu seçen çiftler mahkemede bile konuşmak zorunda kalmamak için her şeyi avukatları aracılığı ile halletmeyi tercih ediyorlar.

İletişimi yitirmemek en önemlisi. İkinci adım da doğru iletişim kurmak. Sizi bir sonuca ulaştırmayan iletişim, iletişim değildir. Siz ne istediğinizi birden fazla kez anlatmaya çalışmış olabilirsiniz. Ancak eşiniz sizi anlamak için kendini açmıyorsa sözcükleriniz ona ulaşmaz. Ve çok uzun süredir eşinizi, kapılarını asla size açmayan yüksek duvarlı bir kale gibi görmeye başlamış olabilirsiniz.

İletişimi Tekrar İnşa Etmek

Yapmanız gereken şey aslında basit. O güne kadar kim olduğunuzu, eşinizle ne gibi sorunlar yaşadığınızı, kavgaları gürültüleri bir kenara bırakın. Bu işin uzmanları iletişimi sil baştan yeniden yapılandırmanın mümkün olduğunu ve bunun zorda olsa tek çözüm olduğunu söylüyorlar. Geçmişinizi, alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp, eşinizle onu da tamamen yeni biri kabul edip, yeniden bağlantı kurmayı deneyin.

Her zaman yaptığınız ve sonuç alamadığınız aynı şeyleri denemeyin, yeni yöntemler geliştirin. Bu konu ile ilgili başka bir araştırmacının Evlilik Terapisi isimli yazısını okudum, sizlere de okumanızı öneririm. Aynı şekilde o yazıda da önerilen iletişim tarzında değişiklik yapmak. Kim bilir, belki de bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz. İnsan en zor kendisine karşı ön yargısız bakabilir. Kendimizi değerlendirirken başkalarına olduğumuz kadar acımasız davranmayız. Bunu bir düşünüp, bir kez daha acaba ben eşimle gerçekten doğru bir iletişim kurdum mu diye kendinize sorun.

Cevaptan şüpheleriniz varsa size iletişim tarzlarını ve en doğru iletişim şeklini anlatıp, değişimin yollarını gösteren Kocanın Kalbine Gir E-Kitabına bir göz atmanızı tavsiye ederim.  Sizde terapiden sonuç alamamış ya da eşini evlilik terapistine gitmeye ikna edemeyen kitleden olabilirsiniz. Ama bu asla çözülemeyecek sorunlarınız var demek değil tabi ki. Eşinizle aranızdaki sorunları hemen şimdi çözmeye başlamak için buraya tıklayın ve Kocanın Kalbine Gir E-Kitabına bir göz atın.  

Benzer Konular :

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir