Mutlu Evlilik

Posted by on Aralık 26, 2012 in Mutlu Evlilik | 0 comments

Mutlu Evlilik

Mutlu Evlilik

Mutlu bir evlilik düşündüğünüz kadar zor bir iş değil. Sizin de çevrenizde mutlaka uyumuna ve mutluluğuna özendiğiniz çiftler vardır. Keşke bende eşimle böyle olabilsem diye aklınızdan geçmiştir. Eşinizle iyi anlaşabilmek ve sonsuz uyumu yakalamak sandığınız kadar zor değil desek..

Her işin başı iletişim. Eşinizle doğru kanaldan iletişim kurmanın yollarını keşfetmeniz gerek. Çevrenizdeki o çok mutlu, çok uyumlu görünen çiftler ya bunun bilincinde ya da şans eseri bu uyumu yakalamış insanlar. Ancak şans size en baştan yardımcı olmadıysa kendi şansınızı yaratma vakti gelmiş demektir.

Mutlu Evliliğin Sırları

Mutlu evliliğin en önemli sırrı sabırdır. Eşinizden her zaman arzu ettiğiniz ilgiyi göremez, sözlerinize duymak istediğiniz cevapları alamazsınız. Bu noktada sabırlı olmanız ve değişik yollar denemeye başlamanız gerekiyor. Belki bu güne kadar kurduğunuz cümleler içinde henüz onun kalbini açmasını sağlayacak olana denk gelmediniz.

İyi bir gözlemci olmanız ve eşinizin hangi sözlere olumlu hangi sözlere olumsuz tepkiler verdiğini ayırt etmeniz gerekir. Onunla konuşurken tamamı özenle seçilmiş, sizi istediğiniz sonuca götürecek sözcüklerle konuşmayı denemelisiniz. Onun iş hayatıyla ilgili anlattıklarını dikkatle dinleyin ve analiz edin. Neler onu kızdırmış, neler onu hırslandırmış. Belki farkında bile olmadan iş yerinde çok kızdığı bir arkadaşının kelimelerini kullanarak konuşuyorsunuz onunla. O bile neye sinirlendiğini anlamadan size tamamen bilinçsiz bir şekilde tepki veriyor olabilir.

Aynı şekilde eşinizi size ailesiyle iletişimini anlatmaya motive edin ve dikkatle dinleyin. Bakalım anne ve babasıyla, kardeşleriyle arasında sizinle yaşadığına benzer sorunlar geçmiş mi? Onun bu hassas noktasını yakalamanız uzun sürebilir. Ama bir kez yakaladınız mı artık nerede yanlış yapmayacağınızı öğrendiniz demektir.

Evlilik Problemleri

Her evlilikte problemler yaşanır. Ancak sadece bu problemleri aşmaya  istekli ve azimli insanlar evliliklerini kurtarabilirler. Geri kalanı boşanma istatistiklerine artı puan olarak işlenir ve hayatlarına ayrı ayrı devam ederler. Peki boşanmak bu kadar kolay mı? Birlikte bir yola baş koyduğunuz bir insan var. Belki arada çocuklarınız var. Yıllarca bir ilişkiye verilmiş emek var. Ailelerinizin beklentileri var. İşin maddi boyutundan bahsetmiyorum bile. Bu kadar adanmışlıktan, yıllarınızı verdikten sonra tak sepeti koluna herkes kendi yoluna demek en kolay şey. O kadar emeği elinizin tersiyle itip geçmek bir an için kolay gelebilir, ama hayatınızın sonuna kadar bu kararın sonuçlarını omuzlarınızda taşımak zorunda kalacağınızı da aklınızdan çıkarmayın derim.

Eşinize yapacağınız güzel yemekler, evi her daim temiz pak tutmanız, çamaşır dolabına kaldıracağınız ütülü çamaşırlar çoğu zaman sizin kıymetinizi anlamasını sağlamaz. Bunların karşılığında bir takdir bile alamamanın üzüntüsünü yaşarsınız. Bu nedenle şunu aklınızdan asla çıkarmayın, her işin başı doğru iletişim. Siz kocanızla doğru kanaldan iletişim kurduktan sonra onun gözü ne sofraya konan yemekleri ne ütülü çamaşırları ne mis kokan bir evi görecektir. Gözünün tek göreceği siz olacaksınız!

İletişim kanalları üzerinde çalışmak sadece yıllık evliliği olan çiftlerin değil, nişanlıyken yada daha flört aşamasında sorunlar yaşayan çiftlerinde çözümü. Bir çok kadın eşleri kendilerinden uzaklaştıkça daha özverili davranmayı çözüm zanneder. Ve onu elinde tutabilmek için kendi sınırlarını çok çok zorlayan tavizler verir. İşin sonunda mutlu bir evlilik isteyen herkes, işe daha verici olmaya çalışmaktan değil iletişimi düzeltmekten başlamalı. Bu konuya daha detaylı yaklaşan Kocanın Kalbine Gir E-Kitabını sizlere tavsiye edebilirim. İnsanların iletişim tarzlarını belirlemenize ve eşinizle doğru iletişimi kurmakta atacağınız adımlara ışık tutan bu kitabı daha yakından incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Konular:

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir