Türkiye’de Satış Ortaklığı – OdaklıPazar

Posted by on Mart 12, 2020 in OdaklıPazar Satış Ortaklığı | 0 comments

Türkiye’de satış ortaklığı ya da süslü tabiriyle Affiliate Network geçmişine bakarsak firma sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini görüyoruz. Arada açılan ve ticari hayatını devam ettiremeyen firmaları saymıyorum tabi.

Özellikle e-kitap (PDF) formatındaki kitapların satışına temel oluşturan güvenilir firma sayısı geçmişte zaten azdı. Bugün ise bu işi hakkıyla yapan sadece OdaklıPazar kaldı.

Konuya hakim olanlar bu bölümden sıkılabilirler ancak ben satış ortağı – Affiliate nedir ve nasıl para kazanılır bilmeyenler için bu bölümü hazırlamaya karar verdim. Daha sonrasında OdaklıPazar network ödeme periyodları, sistem avantajları hakkında bilgi vereceğim. Hali hazırda satış ortaklığı hakkında bilginiz varsa yazının ilerleyen kısımlarında detayları görebilirsiniz.

OdaklıPazar Affiliate – Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı tarihçesinin kimseyi ilgilendirdiğini pek düşünmüyorum. Önemli olan sorular Satış Ortaklığı Nedir? ve  Türkiye’de satış ortaklığından para kazanılıyor mu? sorularına yanıt bulmaktır diye düşünüyorum.

Satış ortağıAffiliate için komisyoncu diyebiliriz. Bir ürünün tanıtımını yapar, ürün satılırsa satıştan komisyon elde eder. Ben bugün daha çok OdaklıPazar üzerinde duracağım için örnekleri ve ürünleri de yine OdaklıPazar üzerinden vereceğim.

Öncelikli olarak OdaklıPazar’ın Affiliate Network olduğunu belirtmek isterim. Satış Ortaklığı Ağı olarak Türkçeye çevirebiliriz. Ürün sahipleri herhangi bir ücret ödemeden ürünlerini (-ki bunlar PDF formatında hazırlanmış eğitim setleri, kişisel gelişim kitapları ya da üyelik alanına girilerek faydalanılan hizmetlerde olabilir-) eklerler. Satış ortakları da yine hiç bir ücret ödemeden sisteme kaydını yapabilir.

Sisteme kayıt olan satış ortağı ürünleri tanıtabilmek için Affiliate Link (satış ortağı linki) denilen URL’yi alarak tanıtım yaptığı ortamda kullanılır. Sistemde her affiliate için tekil bir Affiliate Link sistemi mevcuttur.

Müşteri linki tıklayarak satın aldığında sistem bunun hangi ürüne ait olduğunu ve hangi satış ortağı tarafından tavsiye edildiğini takip ederek otomatik olarak komisyonu sisteme işler.

Periyod sonunda hak edilen komisyonlar ürün sahibi ve satış ortağının hesabına yatırılır.

Genelde akla takılan sorular şu şekilde oluyor;

OdaklıPazar’dan Ne Kadar Para Kazanırım?

Başka herhangi bir işte çalışmadan geçimini sağlayacak ve konforlu yaşayacak kadar para kazanılabilir. 2020 Mart ayı için söylüyorum, sıkı bir çalışma ile aylık 5000 TL ile 15000TL arası gelir elde etmek mümkün.

Ama yanıltıcı olmak istemem, kayıt olur olmaz kimse bu parayı size ödemeyecek. Tanıtım ve satış kanallarını düzgün kullanmanıza bağlı olarak geliriniz artabilir de. Hiç bir şey yapmadan sadece kayıt olarak elde edeceğiniz gelir sıfırdır.

Sistem kazan kazan esasına dayanmaktadır. Satış olmadan ne OdaklıPazar, ne ürün sahibi ne de Affiliate gelir elde edemez.

OdaklıPazar’dan Para mı Alabilir miyim?

Türkiye’de şu anda varlığını sürdüren en eski ve sağlam firma OdaklıPazar’dır. Ödemelerinde son derece titizdir. Ve dolayısı ile, “EVET ödemelerinizi alabilirsiniz.”

Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Satış ortakları farklı teknikler kullanarak Affiliate Linklerini kullanırlar. Önce ne yapmamanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Temel olarak SPAM niteliği taşıyan tanıtımlarında uzak durmalısınız. Zira OdaklıPazar bunu kabul etmemekte ve hesabınızı askıya alarak kapatmaktadır.

İkinci olarak ürünler hakkında asılsız tanıtımlardan uzak durmalısınız. Zaten yalan yanlış bilgilerle satış yapma imkanı da bulunmamaktadır. Şimdi gelelim hangi yöntemlerin kullanıldığına.

Tanıtımlar internet üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla konu ile ilgili ziyaretçilerin bulunduğu her ortam tanıtım için uygun hale geliyor.

BLOG

En sağlam ve çok tercih edilen yöntemlerin başında blog oluşturarak konuyla ilgili tanıtım yazıları yazmak geliyor. İnternette araştırma yapan kişileri bloga çekerek onları ürün tanıtmak uzun vadede en çok kazandıran yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Blog açmak ve SEO (Search engine optimization – Arama motoru optimizasyonu) uyumlu yazılar yayınlamak başlangıçta zor ve zahmetli gözükebilir. Hakkını vererek yapıldığında ise siz uyurken bile para kazandırır. Nasıl mı?

Blog oluşturup yazılar yazdığınızda sitenize trafik çekmeye başlarsınız. Yazdığınız yazılar arama motorlarında üst sıraya çıktığında trafiğiniz artmaya başlar. Dolayısı ile yazılarınızı okuyup linkinize tıklayanların sayısı da fazla olur. Siteyi sürekli olarak online tuttuğunuzda siz ekran başında değilken bile insanlar gelip okumaya ve tanıttığınız ürünleri satın almaya başlarlar.

Blog iki farklı düşünce yapısı üzerine inşa edilebilir. Birincisi hiç para harcamadan blog kurmaya imkan veren blogger ya da wordpress blog alt yapısını kullanmaktır. Blog, yazı, banner, sayfa ve SEO gibi kavramlarla tanışmak için ideal platformlardır.

Sitenin isminin sonunda ilgili platformun uzantısı olur. örneğin; https://alanadi.blogspot.com gibi.

Bunun dışında siteyi özelleştirmek için bazı yetkiler kısıtlı olacaktır. Ama blog mantığını kavramak ve başlamak için ideal olabilir.

İkinci yöntem ise Alan adı ve Barındırma hizmetlerini satın alarak blog kurmaktır. Alan Adı (domain) seçimini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Türkçe karakter kullanmadan çok aratılan anahtar kelimelerden birini tercih edebilirsiniz.

Alan adı aldığınızda siteyi kuracak kiralık sunucuya ihtiyaç duyarsınız. Hosting ya da barındırma hizmeti olarak adlandırılan servisi kiralayarak alan adınızı taşıyan siteyi en hızlı şekilde wordpress temelleri üzerine kurabilirsiniz.

Daha önce site kurmadıysanız ve yardıma ihtiyacınız varsa OdaklıTrafik eğitim setinden faydalanabilirsiniz. Hem satış site kurulumu hem de satış ortaklığı hakkında detaylı bilgileri OdaklıTrafik eğitim setinde bir arada bulmanız mümkün.

OdaklıTrafik hakkında detaylı bilgi almak için yazımı okuyabilir ya da doğrudan buraya tıklayarak resmi satış sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Bu arada açık olmayı seviyorum, yukarıdaki iki linkte de tanıtım yaptığım affiliate linkini kullandım. Eğer siz bu yazıyı okuyup beğenir ve OdaklıTrafik ürününü alırsanız bende komisyon kazanmış olacağım.

Aslında bu yazı satış ortaklığının canlı bir örneği niteliğinde diyebilirim.

SOSYAL MEDYA

Tanıtım yapmanın en kısa yollarından birisi sosyal medya araçlarını kullanmaktır. Facebook, instagram gibi platformlarda tanıtım yapılabilir. Tanıtımların içinde kullanılan satış ortaklığı linki takipçiler tarafından tıklandığında ve ödeme işlemi gerçekleştiğinde komisyona hak kazanılmış olur.

Sosyal medyada konuyla ilgili kişilere erişmek ve takipçi sayısını arttırmak karşılaşılabilecek tek zorluk olarak karşımızda duruyor.

MAİL MARKETİNG

Mail marketing blog ve sosyal medyanın devamı gibi düşünülebilir. Her iki platformdan izinli olarak elde edilen mail adreslerine satış ortaklığı linki içeren mailler gönderilebilir.

İzinli olarak elde edilen kısmının altını çizmek istiyorum. Sağdan soldan satın alınan mail adreslerine kullanıcının izni olmaksızın mail göndermek doğru değildir. Kullanıcının sizden mail almayı kabul etmiş olması gerekir.

Herhangi bir siteye girdiğinizde ücretsiz verilen hizmetler karşılığında mail kaydınızı yapmanız istenir. Böylece o sitenin mail göndermesine de izin vermiş olursunuz.

Mail içerisinde verilen bilgiler ve kullanılan link sayesinde bir anda çok fazla kişiye erişilebilir.

REKLAM ALANLARI

Sosyal medya ya da günlük trafiği yüksek sitelerden ayrılan alanlara reklam vererek de trafik çekmek mümkün. Ancak satış garantisi olmadığı için yatırılan sermayenin boşa gitmesi de söz konusu olabilir.

MAKALE SİTELERİ

Bazı siteler ücretli üyelik ya da ücretsiz üyelik yaptırarak makale yayınlamanıza izin verir. Oralarda makale yayınlamak sizi ziyaretçilerle buluşturacaktır. Bu tür sitelerin avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları

  • Site kurmaya ihtiyacınız yoktur
  • Sermayesiz olarak başlanabilir
  • SEO açısından çalışma yapmanıza gerek yoktur.
  • Sadece makale yayınlarsınız.
  • Sunucu ya da site ayarları ya da güvenliğiyle ilgilenmenize gerek yoktur.

Dezavantajları

  • Kendinize ait bir site değildir.
  • Reklam ya da diğer gelirlerden faydalanamazsınız.
  • Site kapatılırsa yapabileceğiniz herhangi bir şey yok.

FORUMLAR

Forumlar çok tercih edilmemekle birlikte link paylaşımı için kullanılabilir. Çoğu forum yöneticisi de ıvız zıvır reklam paylaşımlarını engellemek için URL eklemeye izin vermemektedir.

OdaklıPazar Avantajları

Odaklıpazar satış ortalarına ve ürün sahiplerine son derece gelişmiş özellikler sunmaktadır. Her şeyden önce ödemeler belirlenen periyodlar sonunda muhakkak yapılmaktadır.

Şirket kurmadan ticaret yapmak isteyenler komisyonları üzerinde yapılacak olan kesintilere hazır olmalıdır. Çünkü satılan ürün karşılığında elde edilen gelir vergilendirilmelidir.  OdaklıPazar ödeme yapmadan önce yasal mevzuatlardan kaynaklanan kesintileri yaparak ödemeyi gerçekleştiriyor.

Şirket sahibi olanlar için ise durum daha farklı. Satış üzerinden OdaklıPazar %20 kesinti yaparak kalan tutarı ürün sahibine ya da satış ortağı varsa her ikisine birden paylaştırıyor.

Her ikisi de kendine ait paneller üzerinden tıklamaları, satışları, satış ortaklarını ya da satışların hangi kanallardan geldiğini tespit edebiliyor. Anlık olarak incelemelerini yaparak planlamalarını ona göre yapabiliyor.

Kayıt olmak ve tanıtım yapmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

OdaklıPazar satış ortaklığına kayıt olmak için burayı tıklayın.

OdaklıPazar’da ürün sahibi olarak ürün satmak için buraya tıklayın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir