Eski Sevgiliyi Görünce Yapılması Gerekenler

Posted by on Aralık 17, 2018 in Eski Sevgiliyi Görünce Yapılması Gerekenler | 0 comments

Eski sevgiliyi görünce yapılması gerekenler duruma bağlı olarak değişir. Eğer gerçekten “eski” ise yürür geçersin, “eskimiyorsa” donar kalırsın. Gün teknoloji günü, çağ iletişim çağı, Facebook, instagram havada uçuyor. Eski sevgilini sosyal ağlar üzerinden ara ara görüyor olabilirsin. Ama alışverişe gittiğinde ya da arkadaşınla cafe’de otururken o da ne? Karşıdan yaylana yaylana “Eski Sevgilin” geliyor. “Haydaaa nereden çıktı şimdi bu” diyene kadar aradaki mesafe giderek kısalıyor. Ne olacak şimdi?

eski sevgiliyi görünce ne yapılır

Eski sevgiliyi görünce yapılması gerekenler nelerdir?

Çoğumuz eski sevgiliyi görünce ne yapacağımızı şaşırırız. Hazırlıksız yakalanılmıştır, kavga durumları varsa sinirler gerilir. Talihsiz şekilde ayrılık olduysa el ayak birbirine girer. Konuşsam mı? O Konuşur mu? Bana doğru mu geliyor? Sorularının etkisi altında tuhaf 2 -3 dakika yaşarız.

Eski Sevgiliyi Görünce Yapılması Gerekenler – Eski Eskide Kaldı

Eğer onunla ilgili defter kapandıysa zaten sorun yok. Nasıl davranırsan davran, beklentin olmadığı için kazanacağın ya da kaybedeceğin bir şey yoktur. Sevgilinin başındaki “Eski” tanımlaması yerini bulmuştur. Herkes kendi yolunu çizmiş hayatını yaşıyordur. Dolayısı ile onunla karşılaşmak sende büyük bir etki bırakmaz. Ayrıldığından beri köprünün altından çok sular akmıştır.

Yanında seninle ilgilenen yeni sevgilin olabilir ya da samimi bir arkadaşın. Hatta o da sevgilisiyle gelmiş olabilir, durum rahattır. Sıkıntıya gerek yok, günlük hayatta karşılaşılan sıradan vatandaştan tek farkı onu tanıyor olmandır. Son derece rahat ve doğal hareket ettiğin için yaşanan sahne dramatik olmaz. Selam ver ya da verme, selamını al ya da alma tamamen senin tercihin. Karşılaştığınız o an eski yaşananlar gün yüzüne çıkmaz ve sadece içinde bulunduğunuz ortam kadar hayatında yer kaplar. Gündelik hayat devam eder, karşılaşma “göz ucuyla” görmekten öteye gitmez. Olması gereken, yaşanması gereken neyse o yaşanmıştır.

Ama durum her zaman bu kadar net olmuyor. Soru işaretleri ve gönül yarası varsa karşılaşmalar gergin, tedirgin ve umut dolu hale gelebilir. İşte o an Eski sevgiliyi görünce yapılması gerekenler amaca göre değişir. Önce tam olarak ne hissettiğini ve istediğini biliyor olman, eski sevgilinle karşılaştığında ne yapacağını biliyor olman anlamına gelir. Ayrılık kararı alındıktan sonra aklı selim şekilde oturup düşünmekte fayda var. Tamam o anda yaşanan aşk acısı durumu zorlaştırıyor biliyorum ama sonrası için doğru adımlar atmak, kazanan olmak için ayrılık sonrası sürecin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Yazının devamında iki farklı senaryo ve durum inceleyip sonrasında az önce bahsettiğim “Eskimiyor” durumuna geri döneceğim. İzninle başlıyorum, kim bilir belki de daha önce gözden kaçırdığın noktaları sana gösterebilirim.

Eski Sevgili Senaryo 1

O ayrılık denen fiili durum geldi kapını çaldı. Dünya karardı, hayat tatsız bir hale geldi. Arkadaşlarınla konuşmak, dışarıya çıkmak, okuyorsan derslerinle ve okulla ilgilenmek istemiyorsun. Çalışıyorsan işe gitmek bile zor geliyor, ailenle geçirdiğin vaktin de kıymeti kalmadı. Aklın, fikrin hep eski sevgilinde. Duygusal parçalar dinlediğinde gözlerin doluyor, en samimi arkadaşını her gün aynı sorularla bunaltıyorsun. Çaresizce “eski sevgili geri döner mi?” diye düşünüp duruyorsun. Düşüncelerinde odaklanamıyor her taşın altında eski sevgilinle ilgili ipuçları arıyorsun. Eski sevgiliyi geri getirmek için dua etmekten başka çaren kalmamış gibi davranıyorsun.

Senaryo 1 İnceleme

Şimdi dışarıdan gözle bakmanın tam sırası. Hepimiz insanız ve yukarıda bahsettiğim duyguları yaşıyor olmamız doğamızda var. Kimse bizi bu duyguları yaşıyoruz diye suçlayamaz ya da küçük göremez çünkü aşk böyle bir şey. Aklımızı başımızdan alıp beynimizin yerine kalbimizi, kalbimizin yerine de aşkımızı koyuveriyor.  Aşkımızla düşünüp, aşkımızla yaşıyoruz. İçinde bulunduğun durumun doğal olduğunu kabul ettik. Peki bu şekilde elimize ne geçer? Hazır ol! “Hiç bir şey geçmez”.

Neden mi? Nedeni oldukça basit çünkü eski sevgiliyi geri döndürmek için en ufak adım bile atmıyorsun. Sadece “Vah benim başıma gelenler, bunu hak etmedim” diyerek hayıflanıyorsun. Şimdi karar verme zamanıdır. İlk olarak ayrıldığını görmen gerek, sonra da ne istediğine karar vermelisin. Önünde fazla seçenek yok, hatta iki seçenek var.

  1. Onunla mutlu geleceğin olacağına inanıyor, verdiğin emeklere değeceğini düşünüyor ve doğru kişi olduğuna inanıyorsan eski sevgilini geri kazanmak.
  2. Aslında her işte hayır vardır, iyi oldu. Hayatıma, aileme , arkadaşlarıma, işime ve hatta yeni ilişkilere daha umutla bakabilirim. Bu da bana ders oldu diyorsan eski sevgiliyi unutmak.

Senaryo 1’de hangi yolun takip edileceğine karar vermek neredeyse imkansız. Olaylar akışına, eski sevgilinin insafına ve senin kendini ne kadar acındırdığına kalmıştır. Yeri gelmişken hemen belirteyim şu acındırmak, yalvarmak gibi davranışlar uzun vadede kesinlikle işe yaramaz. Kısa vadede seninle ilgilenmesini sağlayabilir ama uzun vadede “can sıkıcı, muhtaç ve kendi başına iş yapamaz” birisi olarak sevgili kelimesinin önüne yeni sıfatlar alırsın. İnsanlar hayatta takip edecekleri, huzur ve mutluluk veren insanların peşinden gider. Aşık olmak büyük avantajdır, ancak aşkın süresi “can sıkıcı” olana kadardır.

“Eski sevgiliyi görünce yapılması gerekenler” verdiğin karara ve geçirdiğin hazırlık dönemine bağlıdır. Şimdi Senaryo 2 ile devam edelim.

Eski Sevgili Senaryo 2

Ayrılık yine geldi çattı, ama bu sefer ayrılık acısıyla baş edebilecek gücü kendinden buldun. Ağlayıp, sızlanmak yerine çözüm aramaya başladın. Bundan sonrasını adım adım gidelim.

İlk adım: “Ayrılığı kabul etmektir”. Ayrı olduğunuzu kabul etmek “Vazgeçmek” anlamına gelmez. İçinde bulunduğun durumu kabul etmek, ikinci adımı ve onu geri kazanmanı kolaylaştırır.

İkinci Adım: “Neden ayrıldığınızı tam olarak kavramaktır”.  Klasik ayrılık sebeplerinin ardında gerçek sebepler olduğunu anlamak ve araştırmaktır. “Artık seni sevmiyorum”, “Ben seni hak etmiyorum”, “Bana göre fazla iyisin”,”Sana yetmiyorum” vb. gibi sebepler sadece gerçek sebebin önündeki paravandır.

Üçüncü Adım: “Gelecekle ilgili karar vermektir”. Gerçekten onu geri kazanmak istiyor musun? Yaşananlar tesadüf müydü? Yoksa birbirinize uygun değil misiniz?

Senaryo 2 İnceleme

Ayrılık sürecini ikinci senaryoda olduğu şekilde geçirmek eski sevgiliyi görünce yapılması gerekenler konusunda seni hazırlar. Kendinden emin, ne yapacağını bilen birey olarak istediğini elde etmeni sağlar. Onunla ya da onsuz hayata devam kararını almışsındır. Aklın ve kalbin aynı yönde çalıştığından stres minimum düzeydedir. Hatta seni bırakan, ayrıldığın sevgilin sen istemesen bile sana dönmek için yanıp tutuşan ruh haline bürünebilir. Karar senin; Kendini acındırıp hiç bir şey yapmayan senaryo 1’mi? Ne istediğini bilen, amacına göre hareket eden senaryo 2’mi?

Anlaştığımızı düşünüyorum, Eski Sevgiliyi Elde Et kitabında kadın ve erkek okuyucular için özel hazırlanmış taktikleri okuyabilirsin. Biz şimdi “Eskimiyorsa” durumuna dönelim.

Eski Sevgiliyi Görünce Yapılması Gerekenler – Eskimiyor

Senaryo 2’nin geçerli olduğu durumu kabul edeceğim. Çünkü senaryo 1’de onu görünce yapılması gerekenler konusunda en ufak fikrim yok. Beni bırak o durumda kimsenin fikri olacağını sanmıyorum. Senaryo 2’de gelecekle ilgili alınan karara göre davranılır. Eğer eski sevgili eskide kaldıysa yukarıda neler yapılması gerektiğinden bahsettim. Eskimiyorsa eski sevgiliyi geri döndürmenin garantili yolları kitabında onu geri kazanman için atılması gereken adımlara yer verdim, yazıyı okuyabilirsin. Karşılaştığında ne yapmak gerek?

Kendine Güven

Onu gördüğündeki, tabir yerindeyse “cool” olmalısın. Sende değişen şeyleri fark etmesi zaman almayacaktır. Kendine güvendiğinde panikten uzaklaşırsın, yaptığın (-varsa-) hataları tekrar yapmayacağının sinyallerini verirsin. Ayrılık sürecinde kendini salmamış olman işine yarayacaktır, bir çeşit ters psikoloji;

Az önce Eski sevgiliyi elde et kitabından bahsetmiştim. Orada anlatılanları uyguladığında özgüveni yüksek, kendine güvenen, peşinden gidilen insan olmak adına gerekli adımları öğrenmiş olacaksın.

Sana baktığında “Nasıl ya? Beni hiç düşünmüyor mu?” Diye aklından geçirmesini sağlayabilirsin.

eski sevgiliyi elde etme yöntemleri

Eski sevgiliyi elde et PDF – Kadın ve Erkek Okuyucular İçin

Saklanamayacak Kadar Büyüksün

Hem saklanamayacak kadar büyüksün hem de saklanmak çözüm değil. Saklanarak, masanın altına girerek onu geri kazanamazsın. Eğer sen onu gördüysen o da seni görmüş olmalı. Gizlenmeye çalışarak ancak komik duruma düşersin, onun yerine “göz göze gelmek” daha mantıklı davranış olacaktır. Meydan okumak gibi düşün, rahat  bir tavırla onu selamlayabilirsin.

Zaten Hazırsın

Senaryo 2’den devam ettiğimize göre, zaten onunla bir gün bir yerde karşılaşacağını biliyordun. Şu an sadece öngördüğün olay gerçekleşiyor, avantaj sende.. Hazırlıklı olan sensin. Kafanda bu anı daha önce canladırmıştın,  yapman gereken sakin olup taktiğini uygulamak.

Onun Sevgilisi Var!

Karşılaştınız ve sevgilisi var. Normal değil mi? Siz ayrısınız, ayrılığı kabul ederek hayatınıza yeni yönler verdiniz. İşte senaryo 2’nin diğer avantajı da bu. Ona tuhaf tuhaf bakıp, fenere tutulmuş tavşan gibi kalmazsın. Ayrılık sürecinin doğal durumlarını yaşıyorsunuz. Öte yandan bu karşılaşma onun ayarladığı mizansenin parçası da olabilir. Kıskandırmak kullanılan etkili silahlardan birisidir. Belki o da seni kıskandırarak geri kazanmaya çalışıyordur, yanındaki akrabası ya da anlaştığı arkadaşı olabilir.

Sensiz de Mutluyum

“Onun sevgilisi var” durumu gerçekleştikten sonra karşılaştığınız an “Sensiz de Mutluyum” rolü yapmanın anlamı yok. Kendini öyle göstermek yerine öyle olabilirsin.

Yaklaştı ve “Merhaba” Dedi

Seninle iletişim kurduğunda “Sanki ömrün boyunca o anı beklemiş gibi dökülme”. Süreci sen yaşadın ve kontrol ettin bir “merhaba” ile tüm ayrılık sürecinden neler yaşadığını anlatma. Sakince cevap verip, sohbeti senin istediğin alana çek. Hayat hikayeni anlatmana gerek yok. Numara yapmaya çalışma açık verirsen onun istediği alana girmiş olursun.

Eski sevgiliyi görünce yapılması gerekenler tamamen gelecekle ilgili planlarına bağlıdır. Gelecekte o olacak mı? Yoksa yola kendin mi devam etmek istiyorsun.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir