Onu Elde Etmek mi? Onu Elde Tutmak mı? – Hangisi Daha Zor!

Posted by on Temmuz 16, 2019 in Taktikler | 0 comments

Elde Etmek mi? Elde Tutmak mı?

Onu elde etmek mi yoksa onu elde tutmak mı zor? şeklinde bir anketi facebook sayfamda paylaşmıştım. Katılan herkese teşekkür ederim.

Yazıyı kaleme aldığım tarih itibariyle; Onu elde tutmak zor diyenlerin oranı %53, Onu elde etmek zor diyenlerin oranı ise %47. Ankete katılım artıyor ve oranlar değişiyor. Sevdiğimiz, hoşlandığımız kişiyi elde etmek ve tutmakla ilgili tavsiyelere yer verdiğim yazıma geçmeden önce anketle ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Görüldüğü gibi sonuçlar birbirine çok yakın. Anketi uzunca bir süre kaldırmayı düşünmüyorum, sende oy kullanarak görüşünü bildir.

“Söylemek istediklerimi tek tıkla ifade etmek yetmez, daha fazla şey söylemek istiyorum..” diyorsan, o zaman yazının sonundaki yorum bölümünden görüşlerini bizimle paylaşabilirsin. Ankete katılarak ve sayfamı beğenerek daha fazla insana ulaşmama katkıda bulun. Çünkü; Bana gelen mesajların genelinde, insanlar kendilerini bu konuda yalnız hissediyor. “Sadece benim başıma geldi, ben ona açılamadım ya da onu elimde tutamadım” şeklinde görüş bildiriyorlar. Sorunun sadece kendi sorunları olmadığını, dönem dönem hepimizin aynı problemle uğraştığını bilmek onları hem rahatlatıyor hem de çözüm konusunda daha umutlu oluyorlar.

Onu Elde Etmek Neden Zor?

Okulda, kursta, iş yerinde ya da arkadaş ortamında birisiyle karşılaşırız. Onun görüntüsü, hareketleri, mimikleri ve jestleri farklı gelir, o başkadır diğerlerinden. Önce ufak göz teması kurulur ve tatlı bir flört başlar aramızda, sonuçta kadınla erkeğin olduğu her yerde flört vardır. Kafamızın içinde düşünceler, sorular uçuşmaya başlar.

Kadın ve erkeğin kafasında oluşan sorular birbirinden farklıdır ancak ortak noktası; başlayan flörtün devam etmesi, ilişkiye dönüşmesi veya dönüşmemesi yolundaki sorular olmasıdır.  İlişkiler açısından bakıldığında o ilk göz temasından sonrası ya başarıdır ya da anılarda yer alacak kısacık zaman dilimi. İlk karşılaşmadan sonraki atılacak adımlar ilişkinin evrileceği şekli belirler. Sonsuza kadar arkadaş da kalınabilir, az önce dediğim gibi o zaman diliminde yaşanıp biten kontak da, uzun soluklu ve mutlu birliktelik de olabilir.

Eğer karşılaşma arkadaş ortamındaysa; Gözlerimizle onu süzerken yakın arkadaşlarımızdan onun hakkında bilgi almaya çalışırız. Aslında kafamızdaki soruların bazılarını istem dışı olarak yakınımızdakine sorarız. “Şurada duran kim? Tanıyor musun?”.

Eğer karşılaşma okul, kurs ya da iş yerindeyse ve ilk kez görüyorsak; “Burada mı çalışıyor?”, “Acaba kime geldi? Yine gelir mi?”.

Eğer karşılaşma anlık olarak bulunduğumuz mekanlardaysa; “Sık sık gelir mi?,” “Buralarda mı oturuyor?”.

Eğer karşılaşma toplu taşıma araçları vb. gibi yerlerde olduysa; “Hep bu hattı mı kullanır?”, “Tekrar görme şansım olur mu?”.

İlk Görüşten Sonra Kadın ve Erkek Davranışları

Bölümü ikiye ayırmak sanırım daha mantıklı. Sonuçta ilk flört aşamalarında kadınların ve erkeklerin sergiledikleri davranışlar birbirinden farklılık gösterir. Kadın gözüyle ve erkek gözüyle bakmaya çalışarak devam edeceğim.

Kadın Gözüyle Onu Elde Etmek;

Kadınlar erkeklere göre daha planlı ve akılcı davranırlar. İçinde yaşanılan toplum kurallarını göz önüne aldığımızda doğrudan adım atarak, kartları açık oynamak yerine tavır ve davranışlarla erkeğe yolu göstermeyi tercih ederler. Ancak bu aşamada maalesef çoğu kadın hangi adımın doğru, hangi adımın yanlış olduğunu bilmiyor. Sergilediği tutum ya da davranış çekicilikten uzak, ilgi odağı olmasını engelleyen davranışlar oluyor.

Kadınların, hoşlandığı erkeği etkilemek, onu kendine doğru çekmek için atması gereken adımların planlı ve sabırlı olması gerektiğini düşünüyorum. Uygulanacak planın kadının imajını zedelemeden yol alacak şekilde yapılması gerekir. Detaylar üzerinde çalışmak becerisini geliştirerek bir kadın istediği erkeği doğru şekilde (-ucuz gözükmeden, peşinden gidilmesi gereken kadın olarak-) etkileyebilir.

Kısacası kadının hoşlandığı erkeğin onunla ilgilenmesini sağlamak ya da ondan hoşlandığını belli etmesi için doğrudan konuşmasına gerek yok. Sergilediği tutum, davranış, beden dili ve konuşmaları erkeği kendine çeker. Plan dedim, peki bu plan nasıl olmalı biraz da ondan bahsetmek istiyorum. Erkeklerin yaşam döngülerini ve zihin haritalarını anlayarak yapılacaklar planlandığında güzel sonuçlar elde etmek mümkün. Aşağıda aşamalara ayırdığım örnek planı görebilirsin. Kişisel gelişim aşamaları tamamlamak kadını iyi hissettirirken öz güvenini de yükselterek karşı konulamaz hale getirebilir.

Plan Aşama 1

Bu aşama aslında kadın ve erkek açısından bakıldığında ortak aşama olarak değerlendirilebilir. İnsanın kendisini tanıması ve dürüstçe değerlendirmesi gerekir. Kendine aşağıdaki soruları sorarken değerlendirme yapabilirsin.

 • Hoşlandığın erkek seni nasıl görüyor, onun üzerinde bıraktığın izlenim nasıl?
 • O izlenim sana yakınlaşması ve peşinden gelmesi için yeterli mi, değil mi?
 • Hoşlandığın erkek üzerinde bıraktığın etki zayıfsa nasıl güçlenir?
 • Kendinde zayıf olarak gördüğün yanları nasıl kapatabilir veya güçlü yanlarını ortaya nasıl çıkarabilirsin?
 • Fiziksel özelliklerin ve duygusal özelliklerini doğru kullanarak hoşlandığın erkeğin gözünde nasıl çekici duruma gelebilirsin?

Erkekler açısından da cümledeki “hoşlandığın erkek” bölümlerini “hoşlandığın kadın” olarak değiştirerek okumak mümkün.

Plan Aşama 2

İlk aşamada kendinle ilgili değerlendirme yapıp sorulara cevap bulmaya çalıştın. İkinci aşamada ise erkekleri ve davranışlarını değerlendirmek uygun olacaktır. Erkeklerin genelinden bahsetmek de mümkün ama ben olayı daha özele indirgeyip “hoşlandığın erkeği etkilemek” adımlarından bahsetmeyi tercih ediyorum. Onu elde etmek, erkeği tanımakla mümkün olabilir. Etkiledikten sonrasında sana yaklaşmanın yollarını arayamaya başlayacaktır.

 • Erkekler kadının hangi davranışlarını çekici bulur ve etkilenirler?
 • Onu harekete geçirecek tavır, söz ya da tutum ne olmalıdır?
 • Bilinçaltını hareketlendirmeyi ne kadar biliyorsun?

Plan Aşama 3

Hoşlandığın erkeğin hayallerini süsleyecek özellikleri kendinde bulmak ve ortaya çıkartıp parlatmak. Onun hayallerini bile değiştirmek mümkün.

Plan Aşama 4

Erkek ve kadının en çok üzerinde çalışmaları gerektiği konunun Beden Dili olduğunu düşünüyorum. Sözel olarak ifade edilenlerin beden diliyle desteklenmesi şarttır. Hatta sözel ifadelere bile gerek duymadan sadece beden dili hareketlerimizle bile tüm duygu, düşünce ve beklentilerimizi ifade edebiliriz. Beden dili okumayı bilmeyenler de farkında olmadan görsel işaretleri algılayabilirler. Aynı şekilde onun beden dili de kendisinin dile getirmediği duygu ve düşünceleri ifade eder. Kısacası; kolay ve basit kadın imajı çizmeden, hafifleşmeden beden dilinin etkili şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek gerekir.

Onu Elde Et Kitabı

Planın güzel gözüktüğünü ve işe yaradığını biliyorum. Aslında planı Onu Elde Et Kitabı yazarına borçluyum. Benim yukarıda sorduğum sorular ve çok daha fazlası yüzlerce denek üzerinde yapılan çalışmalar sonucu cevaplanmış durumda. Kitaptan faydalanarak tüm sorularına cevap bulmak mümkün. Kitabın bu versiyonu sadece hoşlandığı erkeği elde etmek isteyen kadınlar için hazırlanmış. Kesinlikle okumanı tavsiye ederim.

 • Kitabı incelemek, yorumları okumak ve detayları görmek için buraya tıkla.
 • Onu Elde Et Kitabı resmi satış sayfası için buraya ya da aşağıdaki resme tıkla.

Onu elde et kitabı resmi satış sayfası

Erkek Gözüyle Onu Elde Etmek;

Erkekler açısından bakıldığında hoşlandığı kadını elde etmek ya da kadınların gözünde etkileyici olarak gözükmek kadınlarla benzer olmakla beraber farklı özellikler gösterir. Temelde amaç kendini geliştirmek ve kadınları tanımaktır.

Kadınların da erkekler gibi farklı özelliklerden etkilendiğini kabul edebiliriz. Ancak bazı özellikler var ki; hiç bir kadın “Hayır ben bundan hoşlanmıyorum diyemez”. Özelliklerin hepsini bünyesinde barındıran erkek tipine ALFA erkek diyoruz. ALFA erkekte bulunan özellikler hem kadını çeker onu elde etme yolunda avantaj sağlar hem de ilişki başladıktan sonrasında kadını elde tutmayı sağlayacak adımları atmanı sağlar. Ben ALFA’nın bazı özelliklerini aşağıda veriyor olacağım ama bu konuda hazırlanmış çok güzel bir yazı gördüm. Kadınları etkilemek ve Alfa Erkek Olmak isimli yazıya buradan ulaşabilirsin.

Onu Elde Etmek ve Onu Elde Tutmak kavramları erkekler açısından bakıldığında fazla bir farklılık göstermiyor. Var olan enerjiyi ve ilgiyi koruyarak Alfa erkek karakter özellikleri ile birleştirildiğinde uzun soluklu ilişkiler yaşamak mümkün. Ancak kadınlar açısından ufak farklılıklar gösteriyor. O farkları da “Kadın gözüyle onu elde tutmak” başlığı altında değerlendirdim.

Biz şimdi kadınları çeken alfa erkek karakter özelliklerine bakalım;

Alfa Erkek Özellikleri

 • Soğukkanlıdır
 • Centilmendir
 • Koruyu ve kollayıcıdır
 • Sosyal çevresi geniş ve çevresi ile uyumludur
 • Lider karakteri sergiler
 • Dinlemeyi de konuşmayı da iyi bilir
 • Öz güveni tamdır
 • Maddi açıdan zengin olmasına gerek yoktur, kendisine yettiğini çevresi her şekilde bilir.
 • Kıyafet ve aksesuar konusunda özenlidir
 • Taklit değil kendi tarzını yansıtır.

Onu Elde Etmek Zor Değil…

Onu elde etmek zor mu? Diyerek başladığımız yolculuğumuzda geldiğimiz noktaya bakarsak zor olmadığını görüyoruz. İnsanın kendisini tanıması ve geliştirmesi karşısındaki etkilemek için atacağı en büyük adımdır. Biraz cesaret ve doğru taktiklerle hoşlandığın insanın senin farkına varmasını sağlayabilir ve kendine çekebilirsin.

Tabi işin içine duygular girdiğinde heyecan ve panik sağlıklı düşünüp, soğukkanlı kalmayı engelliyor. Eeee bu da işin tuzu biberi diyelim.

Onu Elde Tutmak Zor mu?

Ben daha yazıyı kaleme alırken anketteki oranların değiştiğini görüyorum. Yazıya başladığımda %53 olan onu elde tutmak zor diyenlerin oranı %60’a çıkmış. Demek ki ilişkileri başlatmak konusunda daha kabiliyetliyiz ama devam ettirmek konusunda aynı beceriyi gösteremiyoruz.

Bana kalırsa onu elde tutmanın zorluğu farklı sebeplere dayanıyor.

 • Erkek ve kadının birbirinin özgürlüklerine kısıtlama getirme çabası
 • Bağlılık yerine bağımlılığın tercih ediliyor olması
 • “Nasılsa o benim!” duygusuyla kendini bırakmak tembelliği
 • Enerjinin ve heyecanın yerini monotonluğun alması
 • Ailevi sebepler
 • İlginin dağılması

Sebeplerin hepsi bu diyemem. ancak benim gördüğüm yaygın sebepler bunlardır.

Erkek ve Kadının Özgürlüklere Kısıtlama Getirme Çabası

İlk tanışma ve flört aşamalarında genellikle detaylar görmezden gelinir. Karşısındaki insanın sosyal yaşantısı, hobileri, zevkleri, yapmaktan keyif aldığı aktiviteler başlangıçta çekici gelirken ilerleyen zamanlarda o çekici gelen aktivitelere zaman ayırması istenmez. Aslında karşımızdakini kendi yapan, onun kendisi olmasını sağlayan unsurları ortadan kaldırmaya çalışmak onu olduğundan başka biri haline getirmeye çalışmaktır.

Örneğin; Model gemi yapımını hobi haline getirmiş bir erkeğin ürettiği model ilk başta hayranlık uyandırır. İnce ince işlemesi, tek tek parçaları kesip bir araya getirmesi ve sonunda ortaya harika model çıkarması çekicidir. Ancak model gemiyi yapmak için zaman ihtiyacı vardır. İlişkinin ilerleyen aşamalarında “O tahta parçalarına benden daha fazla vakit ayırıyorsun” serzenişinin gelmesi uzun sürmez.

İşte bu aşamada karşılıklı olarak atılması gereken adımlar vardır. Yeni ilişkinin varlığı kız arkadaşın da gönlünün hoş tutulması kendini değerli hissetmesini sağlamak gerekir. Başlangıçta ona “Bunlar benim zamanımı almaz, günde en fazla 10 dakika” izlenimi verilmişse, 10 dakikadan fazla geçirilen her süre kız arkadaşın kafasında “Acaba beni beğenmiyor mu?”, “ilgisini mi kaybetti?” gibi soruların oluşmasına neden olur.

Ya da tam tersi başlangıçta erkek arkadaşının model gemiye ayırdığı 1 saati sorun etmezken ilerleyen dönemlerde onun 10 dakikasına bile tahammül edememek erkeğin iç dünyasında “kafeslenmiş”, “istediğini yapamıyorum” izlenimi doğurur. Verdiğim örnek son derece basit ve hobiyi kapsayan bir örnekti. Erkek ve kadının aynı anda yapacağı etkinlikler olduğu gibi farklı zaman ayırmak istediği etkinlikler de olabilir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek, alışverişe gitmek, ailelere vakit ayırmak, spor yapmak, kitap okumak vb. gibi hayatın içinden zaman dilimlerini buna dahil edebiliriz. Karşılıklı olarak özgürlükler kısıtlanmamalı ve onu bizim istediğimiz insana çevirmeye çalışmamalıyız.

Bağlılık ve Bağımlılık

Bağlılık ile bağımlılık arasında dünyalar kadar fark vardır. Bağlılık hoşlandığı ve sevdiği insana olan saygı, sevgi ve sadakati ifade eder. Bağımlılık ise bence bir erkeğin ve kadının tüm büyüsünü, saygısını, sevgisini, ilgisini silip süpüren etkendir. Onsuz birşey yapamamak, kendi başına geçireceği vakti olmamak, aşırı derecede baskıyı ve soğumayı getirir.

Sebepleri tek tek ele alarak sıkıcı olmak istemiyorum. Monotonluk, ilginin dağılması, insanın kendisini bırakması hemen hemen aynı sonucu doğurur. Karşımızdaki insan hayatta daha eğlenceli şeylere yönelmeye başlar. Bazen bu bir hobi olur, bazen yakın arkadaşlar, bazen de bir başkası. Bir başkasının varlığını asla onaylamıyorum. Yaşananlara saygı gereği konuşularak çözülmeli her şey.

Onu Elde Tut Kitabı

Aslında yukarıda ipuçlarını verdiğim konulara dikkat ederek onu elde tutmak mümkün. Ancak neyi nasıl yapacağını bilmiyorsan ve yol göstericiye ihtiyacın varsa Onu Elde Et Kitabı yazarının, Onu Elde Tut Kitabını da okumanı tavsiye ederim. Burada yazılanlar güzel bilgiler ve elbette internette araştırma yaptığında da onlarca güzel kaynağa ulaşabilirsin. Ama farklı kişilerin farklı tavsiyeleri ile yol almak bence çok zor. Zaten çevrendeki farklı arkadaşlarının çeşit çeşit tavsiyelerini dinliyorsundur. Birisi “öyle yap” derken birisi “aaa kesinlikle öyle olmaz” diyor.

Onu elde tut kitabı başlangıçtan itibaren ilişkini inceleyip aksayan noktalarını düzeltmeni sağlıyor. Heyecan katıp, dağılan ilginin tekrar senin üzerinde olmasına yardımcı oluyor. Kitabın yorumlarını aşağıda paylaşıyorum. Diğer yorumları okumak ve kitabı incelemek için buraya ya da aşağıdaki resme tıkla.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir