Eski Sevgiliyi Geri Kazanma – Ters Psikoloji

Posted by on Aralık 28, 2018 in Eski Sevgiliyi Geri Kazanma - Ters Psikoloji | 0 comments

Eski sevgiliyi geri kazanma yolları arasında bilinçaltını etkileyen yöntem; Ters Psikoloji. Ters psikoloji nedir ve nasıl kullanılmalıdır?

eski sevgiliyi geri kazanma yolları ters psikoloji

Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Ters Psikoloji

İlişkilerde ters psikoloji kavramı bilim insanlarının araştırmalarıyla etkinliğini kanıtlamıştır. Etki – tepki prensibi sonucu aldığımız kararlar bizi ve çevremizi etkiler. Kararımız sadece bizi ilgilendiriyorsa çevremizden herhangi tepki almayız. Ama işin ucu etrafımızdakilere dokunuyorsa tepki gündeme gelir. Tepkilerde kişiden kişiye farklılık gösterir ve uygulanan ters psikolojiden alınan sonuçları değiştirir. Arizona Üniversitesinden Psikolog Jeff Greenberg ve Amerikalı Psikolog / ilişki uzmanı  Dr. Jeanette Raymond; doğru kişiler üzerinde, doğru şekilde kullanıldığında ters psikolojinin işe yaradığını belirtmişlerdir.

Ters Psikoloji Nedir?

Eski sevgiliyi geri kazanma yolları ters psikoloji adımına geçmeden önce üzerinde konuştuğumuz kavrama açıklık getirmek gerekiyor. Kafa karıştırmamak adına psikolojik terimlere fazla girmemeye çalışacağım. Detaylı bilgi almak isteyenler, yazının sonundaki kaynak siteleri ziyaret edebilir.

Karşımızdaki insana yapmasını istediğimiz şeyi yapmasını istemiyormuşuz hissini ve düşüncesini vermektir. Bir çeşit “İstemem yan cebime koy” durumu.

Ulaşmak istediğiniz amacı taktik gereği istemiyormuş gibi gözükmektir. Çocuklar üzerinde etkili olduğunu kendinize defalarca ispatlamış olmalısınız ya da hemen bugün yarın ispatlayabilirsiniz. Küçük kardeşiniz ya da yeğeniniz varsa ona yaptırmakta en çok zorlandığınız şeyi düşünün. Mesela; Ödevlerini yapmak istemeyen çocuğun karşısına geçerek. “Ödevlerini yap”, “Ödevlerin bitmedi mi hala?” şeklinde baskı kurmak yerine bir de şunu deneyin. “Eminim ben içerideki işlerimi bitirene kadar sen bu soruyu çözemezsin”. Sonucu kendiniz görebilirsiniz, zamanla verdiğiniz süreyi uzatarak ödevlerini yapmasını sağlayabilirsiniz. “Bensiz asla ödevlerini tek başına yapamazsın” demek ayrı bir şey “Ben gelene kadar” demek ayrı bir şey.

Eski sevgiliyi geri kazanma yolları arasında etkili olan ters psikolojiyi de kullanmak biraz buna benziyor. Bence, eski sevgili üzerinde ters psikolojinin işlemesi ya da işe yaraması bazı şartlara bağlı.

  • Eski sevgilinizin kişiliğine
  • Ters psikolojiyi nasıl uyguladığınıza

Eski Sevgilinizin Kişiliği

Benim çıkış noktam bilim insanlarıdır. Psikolojiye ve bilim insanlarına sonuna kadar inanırım. Yukarıda isimlerini verdiğim psikologlar ve daha farklı araştırmacılar ortaya somut kanıtlar koymuşlar. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, var olan yolları kullanarak ulaşılabilir. Yazımın başında etki-tepki olayından bahsetmiştim, insanların farklı tepkiler ortaya koyabileceğini kabul etmek sanırım oldukça kolay. İşte ters psikoloji insanların tepkilerini kişinin kendi avantajına çevirmesi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanmak doğrudur, yanlıştır orasını ben bilmem, uygulayan kişinin karar verebileceği bir durumdur.

Tepki; insanın istediği şeyi yapmak ve seçmek konusundaki serbestliğinin kısıtlanması ile ortaya çıkar. İnadına kısıtlanan şeye ulaşmak ya da kısıtlanan şeyi yapmak ister. (Örnek Adem ve Elma). Genel olarak yasaklanan şeyler cazibeyi ve çekiciliği artırır.  Yasakların elbette mantıklı sebebi vardır, ama ilgiyi, çekiciliği ve isteği artırdığı da inkar edilemez.

Tepkilerin de kişiden kişiye değiştiğini biliyoruz. Uyumlu, uysal, itaatkar insanlar zaten kendilerine söylenenleri kabul etme ve yapma eğilimindedirler. Onlar üzerinde ters psikoloji uygulamak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Örneğin öz güveni düşük insanlar üzerinde uygulandığında; içlerine kapanmak, uzaklaşmak ve az da olsa var olan öz güveni tamamen kaybetmek şeklinde sonuçlanabilir.

Ama kararlı, ne istediğini bilen ve öz güveni yüksek insanlarda özgürlüğün tehdit edilip yasak konulması, yasaklanan şeye karşı duyulan ilgiyi artırabilir. Çünkü onlar istediklerini yapmak ve elde etmek konusunda kararlılık gösterirler. Eski sevgiliyi geri kazanma ve ters psikoloji bir araya geldiğinde onun karakterini iyi etüt etmiş olmalısınız. Tamam erkeklere genel olarak bakıldığında “Çocukça” gözükebilirler. Ama takdir edersiniz ki tam olarak çocuk yerine koymak da mantıklı gözükmüyor.

Eski Sevgiliyi Geri Kazanma İçin Ters Psikoloji Nasıl Uygulanmalı?

Yavaş yavaş önemli noktaya doğru geliyoruz. Ters psikolojinin ne olduğunu öğrendik. Kişiler üzerinden nasıl etkiler bıraktığına değindik, sıra geldi nasıl uygulanacağı konusuna. Eski sevgili söz konusu olduğunda Reverse (Ters) psikoloji uygulamak bıçak sırtı bir durumdur. Onu geri kazanmak istiyorsunuz ama tersini hissettireceksiniz. Bunu yaparken de aşırıya kaçarak “Seni gerçekten istemiyorum” izlenimi vermeyeceksiniz.

DİKKAT!: Ters psikoloji ters tepebilir.

Karşınızdaki insanı aptal ya da saf yerine koymayın sakın. Eğer onu manüpile ettiğinizi anlarsa durum karmaşık hale gelebilir. Sizi istemediği halde oyuna oyunla karşılık vererek sizinle oynayabilir veya çok sert tepkiler ortaya koyabilir. Uzmanlara göre ters psikoloji sadece karşınızdakini motive etmek karşınızdaki kişiyi onun hedeflerine yönlendirmek için kullanılmalıdır. Eski sevgiliyi geri kazanma adına uygulama sahası ise bambaşka bir anlam taşıyor. Onun değil de sizin hedefinize ulaşma aracınız olarak gözüküyor.

Bence ayrılık dönemi iyi değerlendirilmelidir, insanın kendisini sağdan sola atıp dövüneceği dönem değildir. Sağlıklı, mantıklı düşünüp değerlendirme zamanıdır. Kendinize ve ilgi alanlarınıza eğilmek, acındırmak, sefilleri oynamak var olan değerinizi de düşürür. Ayakta durmak, hayata devam etmek, onunla karşılaştığınızda büyük tepkiler vermemek onun üzerinde otomatik olarak “Ters psikoloji” etkisi yaratacaktır. iki ayrı resim çekip uzaktan bakalım. Eski sevgiliniz tesadüf eseri arkadaşınızla birlikte oturduğunuz cafeye geliyor.

Birinci Resim

Bitmiş, yıkılmış ve ağlamaktan gözleri şişmiş bir eski sevgili ile karşılaşıyor. Tamamen dağılmış, özensiz ve bakımsız yanındakine muhtaç şekilde masada oturuyor. İzlenim olarak bakıldığında insanın vicdanı sızlar ama daha öteye gitmez. Sadece acıma duygusu uyandırır, sırtında sürekli taşımak zorunda olduğu yük istemeyecektir.

İkinci Resim

Arkadaşıyla sohbet eden bakımlı, dik duran ve eski sevgilisini gördüğünde hafifçe başıyla selamlayıp gülümseyen bir karakter. Uzaktan bakıldığında çekici gözüküyor, masada oturuşu kendinden emin. Arkadaşıyla normal sohbetine devam ediyor ve selamlama aşamasından sonra tekrar dönüp bakmıyor bile.

Şimdi bu iki resim arasındaki 7 farkı bulun. Siz 6 tanesini ararken ben 1 tanesini söylemek istiyorum. İkinci resimde ters psikolojinin tam da kendisi uygulanmıştır. Eski sevgiliyi yok saymadan, hafifçe ilgi belirtilmiş ama “Dünya senin etrafında” dönmüyor mesajı da verilmiştir. Öte yandan bakıldığında eski sevgili sıfatını almadan önce size duyduğu ilgiyi kaybetmenizin sebepleri muhakkak vardır. Neden konusunu hiç düşündünüz mü? Ama öyle yüzeysel nedenlerden bahsetmiyorum. İlişkiyi analiz eden, gerçek sebepleri bulmaya yönelik “Neden?” sorusundan bahsediyorum. Eski sevgiliyi geri kazanma konusunda aşağıdaki kitapların size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Ters Psikoloji ve Eski Sevgiliyi Kıskandırmak

Eski sevgiliyi geri kazanma süreci sizi farklı taktiklere ve yöntemlere itebilir. Onu kıskandırmak da bu çözümlerden bir tanesi olarak karşınıza çıkar. Eski sevgiliyi kıskandırmak onun gözünde değişik sonuçları sergiler. Ama benim gözümden bakıldığında ters psikolojiye pek uygun değil. Çünkü işin doğasında istediğimiz şeyi istemiyormuşuz gibi gözükmek var. Eğer eski sevgiliyi geri kazanmak istiyorsak neden bir başkası ile olalım ki. Bu şekilde ona “Seninle aramızda bir şey kalmadı, ben hayatıma başkasıyla devam ediyorum” mesajı vermiş olmaz mıyız? Eğer amaç eski sevgiliyi geri kazanma ise ona göre davranmak gerekir.

Benzer Konular:

NOT: Yazıyı desteklemek için kullanılan bilgiler kaynak sitelerden alınmıştır.

Kaynaklar:

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir